Vinnere av matskattstipendet 2026

Gardsbrenneriet vil bruke pressrester og egen fermenteringskunnskap inn i en ny, unik alkoholfri drikkeserie, og mottar kr 300 000 som vinner av MENYs Matskattstipend.

MENYs Matskattstipendet 2026 ble delt ut av statssekretær Anette Stegegjerdet Norberg, på vegne av landbruks- og matministeren. Målet med stipendene, delt ut siden 2015, er å hjelpe lokalmatprodusenter med å realisere sine utviklingsprosjekter.

- Vi ønsker nye, norske matvarer av høy kvalitet og lokal identitet velkommen. Kundene vil i økende grad ha ærlige håndverksprodukter med en unik historie. Vi har vekst i norske matskatter på 10 prosent i år, sier Rannveig Krane, administrerende direktør i MENY.

Fra venstre: Eivind Haalien (Kategorisjef lokalmat, NorgesGruppen), Statssekretær Anette Stegegjerdet Norberg i Landbruks- og matdepartementet, Espen S. Lie (leder for kategori ferskvare i MENY), Monica Hanasand og Stig Jakob Hanasand (Hanasand Gård), Anders Taklo (Gardsbrenneriet), Rannveig Krane (administrende direktør i MENY), Christian Mjaaseth (Gårdsand), Einar Gundersen (kategoridirektør i MENY).

Dette var veldig overraskende. Denne prisen utfordrer oss og bidrar til skaperglede.

Anders Taklo, salg- og markedssjef i Gardsbrenneriet.

Fermenteringstrend

Gardsbrenneriet når helt til topps med sin nye drikkeserie, såkalte shrubs. Serien skal lages på lokaldyrkede råvarer og eplecider-eddik; noe som treffer fermenteringstrenden og den økte etterspørselen etter gode, voksne alkoholfrie alternativer. Juryen understreker også at serien kan bidra til å økt norskandel innen drikkesegmentet.

- Dette var veldig overraskende. Denne prisen utfordrer oss og bidrar til skaperglede, sier Anders Taklo, salg- og markedssjef i Gardsbrenneriet.

Hanasand Gard får andreplass med sine planer om å videreforedle overskuddstomater fremfor å la dem gå til spille. Juryen fremhever at det er spennende med syltede tomater på bestemors oppskrift, noe som passer med fermenteringstrenden og den økt interessen for gamle matlagingsteknikker og oppskrifter.

Gårdsand inntar tredjeplass med sin plan om å øke forbruket av and gjennom å utvikle et hverdagsprodukt som er raskt å tilberede. Juryen ser på and som en spennende, alternativ proteinkilde og vektlegger også Gårdsands tydelige dyrevernsfilosofi.

Dobling av lokalmat

I tillegg til de tre vinnerne, nådde sjokoladeprodusent Jentene på tunet, urteprodusent Ravnsborg Gård og drikkeprodusent Åkre Gård finalen i år blant MENYs 450 lokalmatprodusenter.

- Lokalmatprodusentene imponerer meg med sin evne til å tenke både på råvareutnyttelse og forbrukertrender, sier Krane.

Hun understreker at MENY ønsker å bidra til regjeringens mål om 25 milliarder kroner i omsetning av lokalmat innen 2035, noe som er tilnærmet en dobling fra i dag.

Tips!

MENY har over 5000 matskatter i sortiment og passerte to milliarder kroner i omsetning i 2025.

JURYENS BEGRUNNELSE

1. plass - Gardsbrenneriet (kr. 300 000)

Gardsbrenneriet i Sandane i Nordfjord, som lager håndverksdrikker av lokal frukt, bær og urter, er kjent for sine sidere og frisidere. Brenneriet bruker tradisjonelle produksjonsmetoder i kombinasjon med moderne prosessteknologi. Fermentering, råvareutnyttelse og innovasjon er sentrale stikkord.

Prosjekt: Målet nå er å utvikle en ny serie premium shrubs; alkoholfrie drikker basert på eplecider-eddik og lokaldyrkede råvarer. Eddiken skal lages av pressrester og overskuddsråstoff fra egen frukt- og siderproduksjon. Satsingen krever etablering av eplecidereddik-produksjon og nytt fermenteringsutstyr.

Juryen vektlegger Gaardsbrenneriets ønske om å bruke sin kunnskap om fermentering til å lage en helt ny, unik norsk alkoholfri drikke. Drikken treffer både på trend om fermentering og økt etterspørsel etter gode, voksne alkoholfrie alternativer – samt at den kan bidra til å øke den norske markedsandelen innen drikkesegmentet.

Til god norsk mat, trenger vi god, norsk alkoholfri drikke! Juryen berømmer også Gaardsbrenneriet for sitt ønske om å utnytte pressrester fremfor å la dem gå til spille.

2. plass - Hanasand Gård (kr. 200 000)

Hanasand Gård på Rennesøy i Rogaland produserer 2 000 tonn tomater i året, fordelt på over 70 ulike sorter. Kvalitet, teknologi, bærekraft og innovasjon preger virksomheten. Senest i våres ble fem nye norske tomatsorter lansert i MENY.

Prosjekt: Målet nå er å utvikle en serie tomatprodukter; sauser, supper, syltede tomater, siruper og buljonger, basert på overskuddstomater. Første prosjekt ut er syltede umodne grønne tomater, inspirert av bestemors oppskrift fra 1930-tallet.

Juryen vektlegger Hanasands ønske om å gi overskudddstomtater nytt liv, og tror potensialet for videreforedling av tomater er stort. Vi trenger å produsere mer norske tomatprodukter! Juryen synes også det er spennende med syltede tomater, som treffer på trenden om sylting og fermentering. Hanasand svarer også ut den økende interessen for mat med historiske røtter, dvs. eldre norske teknikker, råvarer og matoppskrifter.

3. plass - Gårdsand (kr. 100 000)

Gårdsand i Revetal i Vestfold har spesialisert seg på slakting og foredling av fjærfe; både saktevoksende kylling og and. Produksjonen innebærer mye manuell håndtering og solid håndverk. Både oppdretterne, bøndene og fôrprodusent er lokalisert i nærområdet.

Prosjekt: Ambisjonen nå er å øke forbruket av and, blant annet ved å lansere et andebryst-produkt tilsvarende Lerstang Kylling Minuttfilet. Produktet skal være lett å tilberede, passe på grillen og ha en forutsigbar stykkpris for å ta ned barriere for kjøp.

Juryen vektlegger Gårdsands ønske om å øke forbruket av and, blant annet ved å tilgjengeliggjøre et egnet og attraktivt hverdagsprodukt. And kan dessuten løftes frem som en alternativ proteinkilde. Juryen trekker også frem Gårdsands tydelige dyrevernsfilosofi.