Hjemmelaget sennepssaus
Oppskrift på hvit saus tilsmakt med tre typer sennep, grov Dijon, fin Dijon og Coleman`s tørrsennep. Dette gir sausen masse smak, og passer til julemat som lutefisk, torsk, røkt lammelår eller røkt svinekam. Den passer utmerket til pinnekjøtt også, spesielt godt til den røkte varianten.
20 min
Middels
Tips!
Hvis du vil gjøre det enkelt kan du også prøve MENY sin egen sennepssaus som du finner i butikkene til jul.
Slik gjør du
- 1Smelt smør i en kjele på middels varme, tilsett revet muskatnøtt og rør rundt. Tilsett mel og rør det godt inn, slik at det blir en glatt jevning.
- 2Småkok under omrøring i ca 2 minutter. Skru ned varmen til middels styrke, og tilsett varm melk gradvis mens du hele tiden pisker.
- 3La sausen småkoke i 10 minutter mens du rører om, smak til med de ulike variantene av sennep, kok opp og smak til med salt og pepper til slutt.
- 1